Automatické testování desek plošných spojů

Díky Test-it-off probíhá celý proces testování DPS autonomně. Nevyžaduje přímou asistenci obsluhy a pracuje nezávisle na výrobním taktu. Kontrola kvality tak může probíhat i v noci, kdy výroba stojí.

Test-it-off_infografika_CZ_1329x976.jpg

Testování DPS pro výrobce elektroniky

Řešení Test-it-off využívají společnosti z elektrotechnického průmyslu pro automatizované a plně autonomní ověření kvality vyrobených desek plošných spojů.

Součástí řešení je automatizovaná manipulace DPS z předem určeného zdroje. Takovým zdrojem může být CAB zásobník, paletka, dopravník či KLT box, kde si Test-it-off „bin picking“ systém poradí i s volně loženými DPS oddělenými po vrstvách proložkami. 

Pro otestování DPS jsme schopni zaintegrovat již existující ICT/FCT tester dodaný zákazníkem nebo dodat vlastní řešení s automatizovaným zavíráním horního přítlaku. Způsob uložení otestovaných DPS je volitelný, většinou se určuje s ohledem na návaznost dalších výrobních procesů.

Technické parametry

Robot Kolaborativní robot AUBO
Spolehlivost Schopnost pracovat 8h bez asistence obsluhy
Takt kontroly 20 s nad rámec délky testu DPS
Způsob testování ICT/FCT tester s ručním i automatizovaným ovládáním přítlaku,  kamerová EOL kontrola
Způsob přísunu DPS Volně ložené v KLT boxech, CAB zásobník, paleta, dopravník
Způsob ukládání otestovaných DPS Volně ložené v KLT boxech, CAB zásobník, paleta, dopravník
Další funkce Čtení DMX kódů, lepení etiket

Proces Test-it-off u testování desek plošných spojů

1) Uchopí

Kobot AUBO – nedílná součást řešení Test-it-off

Základním prvkem manipulace výrobků v systému Test-it-off jsou kolaborativní roboti AUBO.

Poskytují široké možnosti automatizace výrobních procesů za výhodných cenových podmínek. Koboti AUBO jsou spolehliví pomocníci, na které bez obav poskytujeme záruku v délce 18 měsíců či garanci non-stop podpory. Výrobce se dlouhodobě soustřeďuje na jednoduchost obsluhy a snadnou integraci i do těch nejnáročnějších výrobních procesů. Tito oranžoví parťáci pomáhají ve stovkách provozů po celém světě. S automatizací kontroly kvality pomůžou i vám.

Snímek obrazovky 2022-05-31 v 17.45.42.png

Způsob manipulace s DPS

Při volbě vhodného způsobu manipulace s DPS vycházíme z důkladné analýzy požadavků a potřeb zákazníka. Nejdůležítějším parametrem je využívaný způsob uložení DPS a plánované portfolio, které má být na dané stanici Test-it-off testováno. Na základě zjištěných požadavků navrhujeme vhodný uchopovač pro kolaborativního robota AUBO a případně další manipulační prvky, které pomáhají zvýšit výkon pracoviště nebo spolehlivost zakládání do ICT testeru. 

Test-it-off je flexibilní platforma podporující rychlou a snadnou výměnu manipulátorů pro jednotlivé typy DPS.

2) Otestuje

Pro testování DPS využívá různá testovací zařízení

MGProducts_800x533.jpg

ICT/FCT tester

FCT/ICT testery jsou určeny pro testování DPS nebo celých zkompletovaných sestav. S jejich pomocí lze testovat standardní elektrické veličiny jako napětí, proudový odběr apod., komunikační protokoly (např. LIN, CAN, Flexray aj.), parametry LED a mnoho dalšího dle požadavků zákazníka.

Pro otestování DPS jsme schopni zaintegrovat již existující ICT/FCT tester dodaný zákazníkem, případně dodat vlastní řešení s automatizovaným zavíráním horního přítlaku.

Test-it-off podporuje možnost obsluhy více různých ICT testerů na jednom pracovišti.

shutterstock_626438435 (kopie).jpg

Kamerový systém

Pro výrobce DPS jsme schopni zajistit EOL kamerovou kontrolu jejich výrobků. S vysokou přesností a spolehlivostí zkontrolujeme správnost osazení THT součástek a konektorů nebo přítomnost etiket a DMX kódů.

Při kontrole jsou využívány principy umělé inteligence a pokročilé metody snímání DPS, jež jsou zpracovávány unikátní sadou vlastních knihoven strojového vidění.

3) Vytřídí

Po provedení kontroly kvality se Test-it-off postará o roztřídění DPS na základě stanovených parametrů. Robotické rameno vyjme DPS z ICT testeru a přemístí ji na správné uložiště dle typu vady. Ověřené kusy uloží na uložiště určené pro expedici a k tomu načte DMX kód, či nalepí výrobní editketu pro zaručení plné traceability.

Způsob uložení DPS vychází ze zvyklostí a logistické strategie každého zákazníka. Test-it-off se bez obtíží přizpůsobí. Při návrhu finálního řešení bereme ještě v potaz požadavek na dobu, po kterou Test-it-off musí fungovat autonomně. Typickým požadavkem je schopnost samostatné práce systému alespoň v řádu hodin.

Na základě zjištěných požadavků navrhujeme způsob vytvoření dostatečné zásoby DPS. Dosažení dostatečné zásoby se obvykle realizuje zřetězením základního kontejneru pro uložení DPS (např. KLT box) na dopravníku nebo gravitačním zásobníku.

Podporuje různé způsoby třídění a ukládání DPS

Z pohledu podpory různých způsobů uložení výrobků je Test-it-off velice univerzální platforma. Před i po otestování lze zvolit libovolnou z následujících možností:

shutterstock_1511487440 (kopie 2).jpg

Paletky

Paletky jsou častým způsobem uložení desek plošných spojů. Pro Test-it-off a kobota AUBO nepředstavuje tato varianta žádný problém. V závislosti na úhlu uložení a velikosti mezer mezi jednotlivými DPS lze pro manipulaci zvolit nástavec s vakuovými přísavkami nebo jemné dvouprsté chapadlo.

shutterstock_2010245345 (kopie).jpg

Zásobníky

Využíváte ve vašem výrobním procesu CAB zásobníky a ocenili byste testování DPS přímo z nich? I na tuto variantu je Test-it-off připravené. Kobot AUBO za pomoci dvouprstého chapadla desku zachytí a vysune ze zásobníku. Stejným způsobem lze DPS i zpětně ukládat. Případně pro ověřené DPS zvolit uložení přímo do KLT boxu a připravit tak výrobu na expedici. 

shutterstock_702111910 (kopie).jpg

Dopravníky

Díky vysoké variabilitě systému lze testované DPS odebírat přímo z výrobní linky. Není tedy nutné využívat pouze statická umístění produktů. Pro srovnání rychlosti výroby a délky testovacího cyklu nabízí Test-it-off možnost inteligentní distribuce DPS mezi více ICT testerů.

KINALI_robot_032 (kopie).jpg

KLT boxy

Test-it-off si hravě poradí i v případě, kdy je úkolem otestovat DPS volně uložené v KLT boxu. I když v takovém případě bývají často jednotlivé vrstvy DPS odděleny horizontálními proklady, Test-it-off zvládne při testování fungovat spolehlivě dlouhé hodiny. Takováto varianta se hodí například v případě, kdy je potřeba překontrolovat reklamované šarže DPS, a to přímo z expedičního boxu.

4) Reportuje

Díky automatizaci kontroly kvality získáte přehledné informace o stavu výroby. V uživatelském prostředí najdete oznámení o průběhu kontroly, počtu vadných kusů nebo třeba míru využívání Test-it-off v určitém časovém úseku. Podporována je i možnost návrhu a sledování vlastních metrik.

Test-it-off přináší absolutní přehled o stavu práce, a to včetně zpětné dohledatelnosti výsledků. Je navržený v souladu s principy průmyslu 4.0:

  • Poskytuje datové napojení na nadřazený ERP nebo MES systém
  • Reaguje na podněty ostatních výrobních uzlů
  • Předává potřebné informace o testovacích cyklech
  • Dokáže automatizovaně zálohovat data

Plánujete nechat Test-it-off samostatně pracovat přes noc? Nebojte, nebude se sám bát. A kdyby vás přeci jen potřeboval, přivolá si vás zprávou přes přehledné uživatelské rozhraní, případně pošle e-mail nebo SMS.

Protředí aplikace a reporting

Testitoff_production page.png

TEST-IT-OFF DPS BROŽURA KE STAŽENÍ

Download
Test-it-off DPS brožura

GALERIE PRODUKTU

Chcete zefektivnit kontrolu kvality?

Dejte nám o sobě vědět. Pomůžeme vám snížit náklady a zlepšíme kvalitu testování.

Nezávazně poptat

Chcete zefektivnit kontrolu kvality?

Dejte nám o sobě vědět. Pomůžeme vám snížit náklady a zlepšíme kvalitu testování.